
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 15.7 mm |
| Width | 8.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Color | Black |
| Gender | Female Sockets |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Housing Color | Black |
| Mating Post Length | 5.08 mm |
| Termination Post Length | 3.15 mm |
Stock: 17829
Distributors
pcbx
Unit Price$0.70740
Ext.Price$0.70740
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.70740 | $0.70740 |
| 10 | $0.60254 | $6.02540 |
| 25 | $0.57062 | $14.26550 |
| 50 | $0.54039 | $27.01950 |
| 100 | $0.51176 | $51.17600 |
| 300 | $0.48348 | $145.04400 |
| 500 | $0.45676 | $228.38000 |
| 1000 | $0.43495 | $434.95000 |
| 3000 | $0.41466 | $1243.98000 |
| 5000 | $0.39531 | $1976.55000 |
